Size genel olarak yaşadığım çevreden bahsetmiş olmama rağmen hiç okuldan bahsetmediğimin farkına vardım. Université de Technologie de Compiègne kısaca UTC, Türkçesi Compiegne Teknoloji Üniversitesi gittiğim okulun adı. Buraya geldiğimiz ilk ay yoğun Fransızca dil kursu aldık tam bir kabus gibiydiL Çünkü sınıfın dil düzeyi anlaşacak kadardı ve hoca hiç İngilizce konuşmuyordu, ilk hafta İngilizce sorduğum bir soruya da burası Fransızca dil sınıfı ve İngilizce konuşmuyoruz deyince(bunu İngilizce olarak söyledi tabii kiJ) zor geçecek bir ay olduğunu anladım. Bizimle aynı durumda yani hiç Fransızca bilmeyen 4 koreli, bir çinli bir de biz yani iki Türk vardı. J Koreliler iki hafta içinde kursu bıraktılar keşke biz de bıraksaydık ya neyse…J Bu bir ay içinde ders kitabını anlamaya çalışmak için deli gibi her kelime için sözlüğe bakmaktan midem bulandı, bu arada hoca bize yardım etmekten çok uzakta ders işliyordu. Fransızca hem yazılış hem de telaffuz olarak gerçekten farklı bir dil, çıkardıkları seslerin bize göre yazılışı ile hiçbir bağlantısı yoktuJ Bu ilk bir ay bize çok itici geldi, hocaya da ayrı gıcık olmuştukJ Çünkü düzey olarak aynı olmayan bir dil sınıfındaydık(tek sınıftı zaten) ve hocanın umurunda bile değildi, bize karşı öğretici bir tutum sergilemiyordu. Ne olup bittiğini anlamaya çalışmak fakat anlayamamak gerçekten çok kötü bir durumL

Aradan bir ay geçti ve beklenen sonuç biz dil sınıfını geçemedikJ bu bizim ve hoca için şaşırtıcı bir durum değildi. Sıra ders seçimine gelmişti 6 ders seçtik bunlardan biri 1. düzey Fransızca olmak zorundaydı. Bir başka dil dersi olarak da Upper Intermediate-Orta Seviyenin Üstü İngilizce olarak seçtik. (geçebileceğimiz bir ders olsun diyeJ) Bir de dersin İngilizce olarak işlendiği “Science, technology and society in the European Union” dersini seçtik. Onun dışındaki dersler alanımızla ilgili olarak Fransızca dersleri oldu. Ama tabii ki bunlara tamamen Fransız kaldıkJ Fransa’da eğitim- öğretim gerçekten çok sıkı ve öğrenciyi sürekli aktif tutan bir anlayışla yapılıyor. Neden derseniz öncelikle her dersin bir laboratuvar uygulaması, bir sınıf uygulaması(kara tahta üzerinde problem çözümü vs.) ve bir de dersin profesörü ile birlikte teorik olan işlenen 3 ayrı bölümü var diğer uygulamalara asistanlar ya da başka hocalar giriyor. Dersi öğrenmeden geçmen mümkün değil! Genellikle verilen ödevler hayata dair işlerliği olan cinsten ödevler oluyor. Bir ödevi teslim etmenin pek çok yolu var, bu direk elden olabildiği gibi hocaya mail de atılabilir hocanın posta kutusuna da bırakılabilir; bunu neden söylüyorum çünkü maalesef hala bizim ülkemizde üniversitelerde illa ki elden ödev teslimi isteyen, çıktı bekleyen teknolojiyi kullanmaktan uzak hocalarımız var. Bunun dışında aldığım dil dersleri ile ilgili olarak söyleyeceklerim; dil laboratuvarı zorunlu kullanılıyor yani bir fişiniz var dönem sonuna kadar burada en az 15 saat çalışmış olmak zorundasınız, giriş ve çıkışlarda o fişi görevliye işletiyorsunuz. İki haftada bir de “interview” dedikleri görüşme günü oluyor. Bu dört öğrenci ve bir hoca ile yapılan konuşma(speaking) aktivitesi; daha önce belirlenmiş konular hakkında makale araştırıp onu orada paylaşıyorsun. Öğretmen sadece sohbeti yönlendiren konumda oluyor ve 1 saat sürüyor. Sohbetin sonunda hoca aldığı notları bizimle paylaşıyor, yanlış telaffuz edilen kelimeleri veya yanlış yerde kullanılmış kelimelerin başka alternatiflerini bize gösteriyor. Yıllardır ülkemizde verilen yabancı dil eğitimlerine rağmen hala akıcı bir şekilde konuşamıyoruz L bizim ülkemizde eğitim-öğretimin hiçbir basamağında maalesef böyle bir uygulama yok!

Ayrıca burada söyleyeceğim bir diğer farklılık burada öğretmen kral değil, hocalar sınıfa öğrencilerden önce geliyor ve hazırlıklarını yapıyor, derslerde hocalar o kadar hazırlıklı ki pek çok değişik aktiviteyi birden yapıyorsunuz. Öğrenciler çok rahat ama şu ana kadar hem öğrencilik hayatımda hem de öğretmenlik hayatımda şahit olduğum geyik muhabbetleri olmuyor ya da derse ara verelim hocam ya da dersi kaynatmak adına yapılan laubali hareketler söz konusu değil. Çok nadir bazı hocalar 10-15 dakika ders arası veriyor ve genellikle 3 saat aralıksız ders işleniyor açık söylemek gerekirse ilk başlarda bu konuda çok zorlandım.J Bu arada hatırlatmam gerekiyor ben bu dersleri lisans öğrencileri ile alıyorum çünkü koskoca adamlar tabii böyle yapmaz diye düşünebilirsiniz. Bu yazımda biraz sıkıcı olmuş olabilirim devamında sıkmamak dileğiyle, görüşürüz… ;)